Celem organizowanego przez POT konkursu na najlepszy produkt turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. Nagradzane są produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.

Złoty certyfikat dla kopalni srebra

„Turystycznego Oscara” otrzymała Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.  To unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni srebra. Długość trasy turystycznej to ponad 1,7 km, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. W 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Tarnowskie Góry są świadome swojej historii. Ponad 65 lat działamy na rzecz zachowania naszego dziedzictwa i przekazania go przyszłym pokoleniom – powiedział prezes kopalni Zbigniew Pawlak.

 

10 nagród

Zgodnie z regulaminem konkursu, najważniejszą nagrodę, czyli złoty certyfikat, może otrzymać produkt, usługa turystyczna, która została nagrodzona we wcześniejszych latach zwykłym certyfikatem POT.

W tym roku certyfikaty otrzymały: Centrum Nauki i Techniki EC1, ENOTarnowskie, PGE Narodowy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, Twierdza Srebrna Góra, Zamek Czocha, Zamek Książ w Wałbrzychu.

 

Więcej: https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2412495,Oto-turystyczne-perly-Polski-POT-nagrodzila-wyjatkowe-atrakcje