Tarnów postanowił uczynić z winiarstwa, które prężnie rozwija się w regionie (Pogórze) swoją nową markę turystyczną. Tarnowscy (ale nie tylko) winiarze są w trakcie odczarowywania hasła: polskie wino z napoju wyskokowego, który wcześniej budził skojarzenia raczej pejoratywne na prawdziwe wino – trunek, który może już spokojnie stawać w szranki z winami doświadczonych producentów zagranicznych. Ostatnia dekada to czas w którym powstała większość z czterdziestu lokalnych winnic. Sześć lat temu, z inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej narodził się pomysł by zacząć promować lokalne winiarstwo. Powstały – Tarnowskie Dionizje, czyli czas pełen imprez winnie kulturalnych.
Tegoroczna edycja rozpoczęła się w Dzień Niepodległości, punktualnie o 11:11 wraz z przybyciem św. Marcina – patrona tego dnia, i winiarzy. Podano mu tegoroczne wino (tzw wino świętomarcińskie) i po jego akceptacji orszak winiarzy, w strojach adekwatnych do czasów pierwszej świetności polskich win, ruszył uliczkami starego miasta rozpoczynając czas dwutygodniowego świętowania.

Tegoroczne Dionizje to cykl kolacji tematycznych z winami z lokalnych winnic w rolach głównych, spotkania z winiarzami, warsztaty degustacji i foodpairingu, i bardzo ciekawa wystawa dot. historii winiarstwa w regionie.

 

Więcej: http://pattravel.pl/tarnowskie-dionizje-orszak-winny-sw-marcina/