Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. POT nagradza produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.

Jak co roku, kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT, a także Certyfikat Specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Laureatem tej drugiej nagrody zostało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Turyści natomiast w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że Certyfikat Internautów otrzymają w tym roku Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna.
Zabytkowa Kopalnia Srebra ze Złotym Certyfikatem

Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym Certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. „Turystycznego Oscara” w 2019 r. zdobyła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

To unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Od 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

Certyfikaty POT 2019 zdobyli:

Centrum Nauki i Techniki EC1
ENOTarnowskie
PGE Narodowy w Warszawie
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum Emigracji w Gdyni
Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa
Twierdza Srebrna Góra
Zamek Czocha
Zamek Książ w Wałbrzychu

Certyfikat Specjalny – Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport

Certyfikat Internautów – Perspektywy – 9 Hills Festival

Wyróżnienia:
Winnica Dwórzno – Mazowiecka Toskania
Perspektywy – 9 Hills Festival
Mazury AirShow

Więcej: https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Turystyczne-Oskary-2019.-Wybrano-najlepsze-atrakcje-turystyczne-w-Polsce