Winnica Janowice, znajduje się w Janowicach w gminie Pleśna, w Małopolsce i leży, dosłownie i w linii prostej, około 100 metrów poniżej Winnicy Uroczysko, dokładnie na tym samym wzgórzu! Podobna jest również ekspozycja stoku, południowa o minimalnie zachodnim odchyleniu. Podobna gleba. Jednak mimo tej bliskości obu winnic, wina z Janowic i Uroczyska są kompletnie, ale to kompletnie inne. Ten fakt znakomicie podkreśla istotę terroir – siedliska, pojęcia onegdaj publicystycznego, a od lat na dobre obecnego w naukowych, enologicznych analizach. Po prostu – każde siedlisko jest inne i nie ma dwóch jednakowych winnicy, dwóch jednakowych win z nich pochodzących, nawet, gdy zrobione są z tego samego szczepu, w tym samym roczniku i tak blisko siebie.

Wracając do Winnicy Janowice, jednym ze znaków firmowych jest odbywający się co roku późnym latem Vitis Music Sfera Festiwal. Jako, że winnica ma charakter rodzinny, rodzinna jest organizacja, nad którą czuwa Karolina Chlipała-Dobosz, córka Wiesława Chlipały. Do muzykowania Chlipałowie zapraszają czołowych polskich muzyków, szczególnie mając na uwadze rodzime talenty.

W Winnicy Janowice bogata jest także oferta enoturystyczna, elementem której jest gościnny domek posadowiony na szczycie winnicy, więc widok na łąki, pastwiska, zalesione wzgórza, Dunajec i znajdujące się poniżej nasadzenia jest niesamowity.

Oprócz imprez stricto winiarskich, czyli zwiedzania winnicy, degustacji, degustacji komentowanych z sommelierem, warsztatów winiarskich, majówek oraz wspomnianego festiwalu muzycznego, w Winnicy Janowice odbywają się pokazy filmów, koncerty dla dzieci, uroczyste kolacje i imprezy okolicznościowe, jak np. Noc Winnic. Cześć z nich odbywa się w dużej, zadaszonej altanie stojącej obok domku dla gości.

Te wszystkie wydarzenia i przemyślana infrastruktura w oczywisty sposób budują atrakcyjną propozycję, z której enoturyści licznie i chętnie korzystają.

Wracając do winnicy – jak sama nazwa wskazuje zlokalizowana jest w Janowicach, dużej wiosce w gminie Pleśna, niedaleko Zakliczyna. Powstała w 2013 roku. Na wysokości 220-250 m n.p.m. rosną zarówno hybrydy, jak i vitis vinifery. Białe wina wytwarzane są z Chardonnay, Auxerrois, Siegerrebe, Solaris,  Johanniter, Seyval Blanc; czerwone z: Pinot Noir, Pinot Noir Precoce, Rondo i Regenta.

Terroir kreśli południowo-zachodni, stromy stok biegnący ku płynącemu nieopodal Dunajcowi, który na tym etapie z rzeki górskiej przechodzi powoli w nizinną, dostojniejszą i większą. Rzeka stabilizuje winnicę termicznie i chroni przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Od północy tę samą funkcję pełni zalesione wzgórze, a otwartość na linii wschód-zachód pozwala wiatrom na skuteczne wietrzenie krzewów. Gleba jest średniociężka, ilasta, daje winom rześkość i energię.

Chlipała wraz z okolicznymi winiarzami współorganizuje też imprezę, która może stać się cykliczną, mianowicie „Bieg w Janowicach przy Małopolskich Winnicach”. To połączenie zdrowej aktywności, czyli biegów i nordic walking z degustacją lokalnych przysmaków i wypoczynkiem pośród winnic i janowickich pejzaży.

Ciężka, konsekwentna praca na winnicy, dbałość o winorośle, ale także nieustanne poszukiwanie i kreowanie nowych ofert czy to z obszaru enoturystyki, czy organizacji imprez są – zdaniem Chlipały – motorem napędowym rozwoju winnicy. Podobnie, jak uczestnictwo w targach, konkursach i festiwalach wina. Winnica Janowice m.in. pojawia się w Tuchowie na Tuchovinifest czy Kiermaszu Win Regionalnych w Krakowie. Konkretne efekty daje także współpraca Winnicy Janowice z lokalnymi organizacjami, m.in. Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, LGD Dunajec-Biała czy KGW Pełna Chata, realizowana w ramach ENOTarnowskie.

 

Skip to content