Grzegorz Gondek, założyciel i właściciel Winnicy Gierowa (Gierowa, to przysiółek Janowic, w którym znajduje się najwięcej w okolicy sadów i upraw owoców miękkich, które udają się tu wręcz idealnie) jest młodym winiarzem z bogatym doświadczeniem wyniesionym z praktyk winiarskich w Niemczech.
Gondek, jak na razie wino robi na potrzeby degustacji w winnicy, ale w najbliższych planach znajduje się rejestracja sprzedaży. Być może nastąpi to jeszcze w 2021 roku. Wtedy wina pojawią się w regularnej sprzedaży, co ucieszy wszystkich, a jest ich spory zaciąg, którzy wina z degustacji znają, i które mocno polubili.
Młody winiarz nie boi się także eksperymentować i sadzi nowe, obiecujące szczepy, jak np. Souvignier Gris, którego w okolicy nie ma, a i w całej Polsce na palcach jednej ręki można policzyć winnice, gdzie rośnie. Chociaż w tym roku widać duże zainteresowanie tym szczepem. Dodać wypada, że wina z Souvignier Gris potrafią być wysokiej jakości, w aromatach nieco w stylu Gewurztraminera.
Poza tym Grzegorz Gondek uprawia odmiany na wina białe, takie jak: Solaris, Jutrzenka, Bianca, Seyval Blanc, Muscaris i Saint Pepin; a na czerwone i różowe: Pinot Noir, Pinot Noir Precoce i Monarch.
Dumą winiarza są autorskie, białe kupaże wytrawne oraz półwytrawne. W skład pierwszego Cuvee Gierowa wchodzą Jutrzenka i Seyval Blanc; drugie to Solaris, Saint Pepin i Bianca. Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o półsłodkim Souvignier Gris czy różowym Monarchu. Wina rzecz jasna są różne, ale łączy je owocowa soczystość, wyczuwalna mineralność i ekspresja.
Z punktu widzenia ekonomicznego Winnicy Gierowa, oprócz planowanej rejestracji w KOWR, istotna jest sprzedaż deserowych winogron oraz czereśni z kilku odmian, a także organizacja imprez i degustacji. Gdy do tego dojdzie jeszcze sprzedaż win, całość ładnie się domknie.
A propos winnicy, powiedzmy parę słów o terroir. Otóż otwarty na południe stok ma lekko zachodnią ekspozycję. Od północy nasadzenia chronione są przez pagórki. Na linii wchód-zachód teren opada, co pozwala wiatrowi na swobodny przepływ powietrza, czyli skuteczne wietrzenie krzewów. Gleba jest tu typowa dla terenów podgórskich, ciężka, gliniasta, zapewnia dobrą gospodarkę wodą. Warto wiedzieć, że Gierowa powstała na dawnym osuwisku, w związku z czym ma rzadko widywane, a bardzo widowiskowe, nasadzenia tarasowe, co oprócz walorów estetycznych, ma znaczenie praktyczne – ułatwia drenaż i zapewnia swobodny odpływ wody.