Winnica jest przedsięwzięciem rodzinnym, Urszula Kamińska prowadzi ją wraz z mężem i córką.

Kluczowym elementem rozwoju Nowizny jest ścisła współpraca z lokalnymi partnerami, chociażby w zakresie noclegów. Enoturyści zawsze mogą skorzystać z jednej z zaprzyjaźnionych agroturystyk: Domków Idylla, Willi pod Gruszą, Bacówki Biały Jeleń czy Zagrody na Pacanach.

Także od lokalnych producentów do winnicy trafiają sery, wędzone i świeże owoce, pieczywo, czyli produkty na bazie których p. Urszula przygotowuje deski degustacyjne i potrawy do wina.

Pierwsze nasadzenia w winnicy pojawiły się w 2005 roku, pierwsze wina dziesięć lat później. Siedlisko jest tu wręcz książkowe: łagodne wzgórze o nachyleniu 20% ma południowo-zachodnią ekspozycję, gleby są przepuszczalne z warstwą lesso-podobną nawianą sprzed pola lodowca, a delikatny i specyficzny mikroklimat Pogórza wyjątkowo sprzyja wegetacji. Naprzeciw winnicy posadowione są wzgórza ze śliwkowymi sadami, które oprócz wybornych owoców chronią winorośle przed wiatrem i deszczem.

Na niecałym hektarze powierzchni rosną na wina czerwone Regent i Marechal Foch,  a na białe – Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Aurora, Bianca i Hibernal.

– Tak jak wina, tak to wszystko, co dzieje się wokół winnicy jest równie ważne i buduje nasz rozwój – mówi Urszula Kamińska. – Każdy szczegół się liczy, np. degustacje prowadzimy w starej, datowanej na 1891 rok piwnicy z kamienia.

Ważny jest element kulinarnego montażu degustacyjnych desek, na które trafiają wyłącznie lokalne produkty, tu rosnące, tu uprawiane, tu hodowane. To, czego nie ma w gospodarstwie Kamińskich trafia do nich z małych, rodzinnych gospodarstw z najbliższej okolicy. Jakość jest zapewniona. Ten fakt tylko potwierdza, że dobre praktyki oparte na współpracy z najbliższym środowiskiem są nie do przecenienia.

Na miejscu w winnicy można kupić wino zarówno na kieliszki, jak i butelki, ale także: śliwki wędzone i suszone, powidła śliwkowe, miody od miejscowych pszczelarzy, zabawki szyte ręcznie przez lokalną artystkę oraz kamienie i minerały w postaci naturalnej i biżuterii.

Niezależnie od degustacji, winnica prowadzi małą gastronomię, gdzie serwowane są potrawy oparte na lokalnych produktach, własnoręcznie i na miejscu przygotowywane. Dość tu wspomnieć: pierogi ze śliwką wędzoną i owocowe ciasta. Są także potrawy gotowane z myślą o dzieciach.

O tym, że winnica się rozwija, niech świadczy fakt, iż przygotowywane są wydarzenia związane z parowaniem win z lokalnymi potrawami i jednoczesnymi warsztatami z lepienia pierogów i szykowania farszu na bazie śliwki. Planowane jest także powiększenie winnicy o co najmniej pół hektara.

Po wcześniejszym uzgodnieniu winnica oferuje tak gościom indywidualnym, jak i zorganizowanym grupom bogatą degustację potraw regionalnych (niezależnie od wina), m.in.: smalec z suszoną śliwką, naleśniki z powidłem śliwkowym, sezonowe pierogi, dania z grilla i ciasta. Dostępne są też rzemieślnicze sery od producenta z Laskowej: paprykowe, ziołowe, wędzone i białe oraz domowe pasztety i kiełbasy z danieli.

 

 

Skip to content