Winnica Epigon

Winnica Epigon – najmniejsza w Polsce! Winnica zlokalizowana jest tuż obok Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej na terenie zespołu dworsko-parkowego. To historyczne nawiązanie do tradycji, bowiem właśnie tutaj uprawiane były onegdaj winorośle.
Pomysłodawcy tej winnicy odpowiadając na apel lokalnych winiarzy postanowili stworzyć miejsce, w którym winiarze będą mogli przyjmować grupy turystów – szczególnie duże grupy autokarowe, które nie są w stanie dojechać bezpośrednio do winnic.
Winiarze będą mogli tutaj zaprezentować swoje winorośle i w otwartej przestrzeni przeprowadzić degustacje. Do dyspozycji winiarzy oraz enoturystów są również duże sale degustacyjne, profesjonalnie przygotowana kuchnia warsztatowa i zaplecze sanitarne.

Kontakt

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA
Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej

Rzuchowa 1, gm. Pleśna
tel. 14 307 05 01

e-mail: jan.czaja@cplrzuchowa.pl

www.cpl.odrolnika.pl
facebook.com/cplRzuchowa

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2020

Powierzchnia

​Nieco poniżej 1 ara – to najmniejsza winnica w Polsce. Posadzonych zostało 40. sadzonek 8 odmian z czego 4 odmiany przemysłowe i 4 odmiany deserowe. Docelowo winnica ma liczyć nie więcej niż 100. krzewów, a poza odmianami wymienionymi poniżej będą także odnawiane dawne, uprawiane na tym terenie szczepy. Ideą założycieli jest, by winnica skupiała jak największą ilość odmian winorośli w Małopolsce.

Uprawiane odmiany:

Uprawy deserowe: GRFR Blue, GRFR Blanc, Arkansas i Awey
Uprawy przerobowe: Fenix, Sauvignon Gris, Solaris, Rondo

Galeria

Autorem zdjęć jest Piotr Nowak

Oferta turystyczna

Tu przyjmowane i oprowadzane są grupy enoturystów, tutaj odbywają się spotkania studyjne z dziennikarzami, tutaj winiarze prowadzą degustacje.
Na bazie uprawianych w winnicy szczepów wytwarzane będą rzemieślnicze octy winne, dżemy i soki. Będą także robione wina, ale wyłącznie w ilościach symbolicznych – butelka lub dwie z jednego krzaka, czyli z danej odmiany od 5 do 10 butelek.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content