Winnica Epigon

Winnica Epigon, zlokalizowana w malowniczej Rzuchowej, stanowi unikalny akcent na mapie polskiego winiarstwa. Winnica Epigon to prawdopodobnie najmniejsza winnica w Polsce, która oferuje degustacje w pełnej tradycji atmosferze wraz z niepowtarzalnymi doświadczeniami edukacyjnymi i smakowymi. Obiekt ten łączy w sobie tradycję i nowoczesność, nawiązując do historycznych upraw winorośli w tym regionie. Niewielka powierzchnia winnicy, nieco poniżej 1 ara, nie umniejsza jej znaczenia jako miejsca, które łączy lokalną społeczność winiarzy
z turystami i entuzjastami wina.

Winnica Epigon jest wynikiem kreatywnej wizji i odpowiedzi na rosnące zainteresowanie enoturystyką w Polsce. Powstała w 2020 roku na historycznym terenie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej, gdzie niegdyś były już uprawiane winorośle. Założyciele winnicy, inspirując się lokalną historią i pragnąc wzmocnić turystyczną ofertę regionu, stworzyli miejsce, które ma służyć zarówno lokalnym winiarzom, jak i dużym grupom turystów. Specjalnie z myślą o nich zaprojektowano przestronne sale degustacyjne oraz profesjonalne zaplecze. Winnica Epigon ma ogromny wpływ na lokalną społeczność oraz enoturystykę, przyczyniając się do popularyzacji winiarstwa w regionie.

Winnica Epigon z dumą prezentuje czterdzieści sadzonek ośmiu odmian winorośli, wśród których znajdują się uprawy deserowe (GRFR Blue, GRFR Blanc, Arkansas i Awey) oraz przeborowe (Fenix, Sauvignon Gris, Solaris, Rondo). Założyciele winnicy planują w przyszłości nasadzenie maksymalnie stu krzewów. Kierują się oni ideą skupienia jak największej ilości odmian winorośli w Małopolsce, co czyni Winnicę Epigon miejscem eksperymentalnym i innowacyjnym w dziedzinie winiarstwa.

Winnica Epigon, będąc odpowiedzią na potrzeby lokalnych winiarzy, oferuje nie tylko przestrzeń do uprawy, ale także nowoczesne obiekty do przyjmowania dużych grup gości. Z dużymi salami degustacyjnymi, altaną, profesjonalnie przygotowaną kuchnią warsztatową oraz zapleczem sanitarnym, winnica jest idealnie przygotowana do organizowania degustacji i spotkań integracyjnych oraz studyjnych. Turyści i grupy enoturystyczne mogą tu doświadczyć nie tylko prezentacji win, ale także poznać szczegóły uprawy i produkcji. Właściciele obiektu są obecnie
w trakcie tworzenia wyjątkowej przestrzeni z przeznaczeniem do degustacji win i lokalnych przysmaków, która ma znajdować się w ruinach starej stodoły dworskiej i być w całości urządzona w stylu rustykalnym.

Winnica Epigon posiada także swoją ofertę produktów pochodzących z upraw. Oprócz wytwarzania symbolicznych ilości wina – butelka lub dwie z każdego krzaka – winnica produkuje rzemieślnicze octy winne, dżemy i soki. Winnica Epigon, choć jest niewielka, odgrywa istotną rolę
w promowaniu winiarstwa w regionie Małopolski. Stanowi platformę współpracy między lokalnymi producentami, a szeroką publicznością, przyczyniając się do wzrostu zainteresowania winnicami na Pogórzu.

Kontakt

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA
Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej

Rzuchowa 1, gm. Pleśna
tel. 14 307 05 01

e-mail: jan.czaja@cplrzuchowa.pl

www.cpl.odrolnika.pl
facebook.com/cplRzuchowa

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2020

Powierzchnia

​Nieco poniżej 1 ara – to najmniejsza winnica w Polsce. Posadzonych zostało 40. sadzonek 8 odmian z czego 4 odmiany przemysłowe i 4 odmiany deserowe. Docelowo winnica ma liczyć nie więcej niż 100. krzewów, a poza odmianami wymienionymi poniżej będą także odnawiane dawne, uprawiane na tym terenie szczepy. Ideą założycieli jest, by winnica skupiała jak największą ilość odmian winorośli w Małopolsce.

Uprawiane odmiany:

Uprawy deserowe: GRFR Blue, GRFR Blanc, Arkansas i Awey
Uprawy przerobowe: Fenix, Sauvignon Gris, Solaris, Rondo

Galeria

Autorem zdjęć jest Piotr Nowak

Oferta turystyczna

Tu przyjmowane i oprowadzane są grupy enoturystów, tutaj odbywają się spotkania studyjne z dziennikarzami, tutaj winiarze prowadzą degustacje.
Na bazie uprawianych w winnicy szczepów wytwarzane będą rzemieślnicze octy winne, dżemy i soki. Będą także robione wina, ale wyłącznie w ilościach symbolicznych – butelka lub dwie z jednego krzaka, czyli z danej odmiany od 5 do 10 butelek.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content