Winnica Manru

Winnica Manru to nie tylko miejsce uprawy winorośli, ale przede wszystkim przestrzeń, gdzie aromatyczne wino wyprodukowane z lokalnych winogron łączy się z historią i sztuką. Winnica Manru znajduje się w otoczeniu pięknej przyrody, za co odpowiada jej malownicze położenie w sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego na południowych stokach Zagórza w Kąśnej Dolnej. Znajdujący się na wysokości 340 metrów nad poziomem morza obiekt oferuje niesamowity widok na dolinę Białej oraz pasma Beskidu Sądeckiego
i Beskidu Niskiego.

Winnica Manru została założona w 2010 roku przez Marka Zwolenika na parceli należącej niegdyś do Ignacego Jana Paderewskiego. Ten znany polski pianista, kompozytor i polityk ponad sto lat temu posiadał w Kąśnej Dolnej swój dwór wraz wzorcowymi gospodarstwami rolnymi. To właśnie w tym miejscu powstała jedyna skomponowana przez Paderewskiego opera “Manru”, będąca inspiracją dla nazwy winnicy Zwolenika.
W dworku należącym niegdyś do Paderewskiego do dziś odbywają się liczne koncerty, wernisaże i wydarzenia, co stanowi dodatkową atrakcję dla wszystkich gości Winnicy Manru.

Chociaż powierzchnia Winnicy Manru wynosi jedynie 0,5 ha, wytwarzane są na niej wyjątkowe wina o delikatnym, subtelnym i jednocześnie
z wyrazem charakterze, które zachwycają wszystkich smakoszy i koneserów tego szlachetnego trunku. Na terenie Winnicy Manru uprawiane są zarówno czerwone, jak i białe odmiany winogron, co pozwala na produkcję różnorodnych win. Wśród uprawianych czerwonych szczepów oferujących bogactwo smaków i aromatów znajdują się: Rondo, Regent, Marechal Foch, Leon Millot i Salome. W kategorii win białych winnica koncentruje się na odmianach: Solaris, Seyval Blanc i Muskat. Ta różnorodność odmian winogron pozwala na eksperymentowanie z profilami smakowymi i tworzenie unikalnych win, które odzwierciedlają charakter regionu.

W Winnicy Manru odbywają się degustacje win, które stanowią wyjątkowe doświadczenie łączące w sobie zarówno edukację, jak i przyjemność. Odwiedzający Winnicę Manru enoturyści są po niej oprowadzani – jest to doskonały moment na poznanie historii winnicy, szczegółów uprawy oraz charakterystyki poszczególnych odmian winogron. Komentowana degustacja win obejmuje różne rodzaje wytwarzanych w Winnicy Manru trunków, które wcześniej dojrzewają w stalowych tankach i leżakują w butelkach w oczekiwaniu na otwarcie we właściwym momencie. Warto wspomnieć, że wina oferowane przez winnicę Marka Zwolenika znajdują się w szklanych butelkach ozdobionych designerskimi etykietami, których autorem jest ceniony tarnowski artysta Piotr Kukla.

Co roku w sierpniu w Winnicy Manru w ramach Małopolskiego Szlaku Winnego odbywają się Spotkania na Winnicy, które przyciągają licznych enoturystów pragnących skosztować lokalnych win i skorzystać z uroków regionu. Winnica Manru jest nie tylko miejscem produkcji wina, ale także przestrzenią, w której historia i kultura splatają się z pasją do winiarstwa, tworząc wyjątkową atmosferę i zapewniając gościom obiektu liczne atrakcje.

Kontakt

Marek Zwolenik
Kąśna Dolna 23
33-190 Ciężkowice
tel. 603545711
email: marek@zwolenik.com
www.manru.com.pl
facebook.com/winnicamanru

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2010

Powierzchnia

0,5 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Rondo, Regent, Marechal Foch oraz Leon Millot, Salome
Wina białe: Solaris, Seyval Blanc, Muskat

Galeria

Oferta turystyczna

Obejmuje oprowadzanie po winnicy z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustację win z deskami lokalnych serów i wędlin. Oferta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i niewielkich grup zorganizowanych.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż win, nie ma w sprzedaży innych produktów regionalnych. Stałe posiłki nie są dostępne.

Wydarzenia

Do tej pory rokrocznie w ramach Małopolskiego Szlaku Winnego zawsze w połowie sierpnia odbywały się Spotkania na Winnicy. Winnica będzie w nich uczestniczyć w dalszym ciągu, a w wypadku, gdyby impreza nie była organizowana, w tym samym terminie odbędzie się autorska impreza winiarska.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content