Winnica Uroczysko

Winnica zlokalizowana jest w Janowicach. Leży na stoku południowym na wysokości 285-308 m n.p.m. Stok ma lekko zachodnią ekspozycję, jest bardzo dobrze doświetlony i skierowanym w stronę Dunajca. To istotne, bowiem rzeka „zabiera” zimne powietrze. Od północy winnicę chroni gęsty las – buczyna karpacka, od wschodu i zachodu zimne wiatry rozbijane są przez okoliczne wzgórza. Gleba gliniasto-ilasto-piaszczysta, bardzo dobrze zachowuje wodę, gromadzi wilgoć, więc upały dla winorośli nie są groźne.

Kontakt

Andrzej Haus
Janowice 328, gm. Pleśna
33-115 Janowice
Tel: 516 495 359
e-mail: winnicauroczysko@gmail.com

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2011. Pierwsze wina w sprzedaży w 2014 roku

Powierzchnia

0,9 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Zweigelt, Pinot Noir
Wina białe: Seyval Blanc, Jutrzenka, Pinot Gris, Gewurztraminer, Hibernal

Galeria

Nasze wina

MOKOSZ 2019 (Jutrzenka)

Białe wino wytrawne o złożonym smaku dojrzałych jabłek, brzoskwiń, owoców tropikalnych i cytrusów oraz bogatym kwiatowo-ziołowym aromatem z nutami jaśminu, dzikiego bzu oraz świeżo skoszonej górskiej łąki. Sprawdzi się znakomicie do ryb i drobiu, a także jako aperitif oraz orzeźwiający napój na letnie upały. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

CHORS 2019 (Hibernal)

Białe wino wytrawne o pełnym smaku dojrzałych jabłek, brzoskwini, żółtego melona i cytrusów oraz kwiatowymi aromatami jaśminu, konwalii i dzikiego bzu. Znakomite do ryb, drobiu, delikatnych serów kozich i owczego bundzu. Idealnie sprawdza się także jako towarzysz dłuższych spotkań w gronie przyjaciół. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

DADŹBÓG 2019 (Gewürztraminer)

Białe wino wytrawne o bogatym smaku dojrzałych gruszek i owoców tropikalnych, z aromatem gałki muszkatołowej, owocu liczi oraz nutą róży, kwiatu konwalii i lipowego miodu. Dzięki bogatemu aromatowi i pełnej budowie wino to sprawdzi się znakomicie w towarzystwie pikantnych dań kuchni azjatyckich, a także jako aperitif. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

BIAŁOBÓG 2019(Seyval Blanc/Jutrzenka)

Białe wino wytrawne o przyjemnym, świeżym i soczystym smaku dojrzałych jabłek, gruszek, owoców tropikalnych oraz cytrusów, z nutą kwiatów jaśminu i czarnego bzu. Znakomite do delikatnych ryb i owoców morza, doskonale sprawdzi się także jako aperitif oraz orzeźwiający napój na letnie upały. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

SWARÓG 2019 (Pinot Gris)

Wytrawne wino różowe o przyjemnie łagodnym smaku, pełne owocowych aromatów truskawek i dojrzałych gruszek oraz kwiatowych zapachów jaśminu i piwonii. Sprawdzi się do makaronów, pierogów i dań jarskich, a także bez żadnych dodatków do spotkań tarasie lub w ogrodzie w ciepłe letnie wieczory. Podawać w temperaturze 9–12°C.

 

WELES 2019 (Pinot Noir/Zweigelt)

Wytrawne wino o jasnoczerwonej barwie (typu „klaret”) i delikatnym owocowym smaku, odznacza się aromatem świeżych czereśni, truskawek i czerwonych porzeczek z przyjemną nutą ziołową. Doskonałe do pieczonego drobiu, ryb w śmietanowych sosach oraz miękkich serów pleśniowych w stylu camembert i brie. Podawać w temperaturze 14–16°C.

Noclegi

Noclegi są dostępne. Na winnicy jest świeżo wybudowany, duży dom z drewnianych bali. Na piętrze do dyspozycji gości są dwa pokoje dwuosobowe, bardzo duże, z dużymi łazienkami i z widokiem na winnicę, Dunajec, okoliczne wzgórza oraz Tatry. Na parterze króluje wielki salon degustacyjny otwarty na równie dużą, w pełni wyposażoną kuchnię. Z kuchni prowadzi wyjście na zadaszony taras z przepięknym widokiem, natomiast z salonu degustacyjnego wyjście prowadzi na obszerny ogród z drewnianym stołem i ławami, z miejscem na grill, ognisko i z nową wędzarnią. Cena noclegu 75 zł za osobę za dobę.

 

Oferta turystyczna

Obejmuje oprowadzanie po winnicy z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustację win z deskami lokalnych serów i wędlin. Oferta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż win, nie ma w sprzedaży innych produktów regionalnych. Stałe posiłki nie są dostępne.
Warto podkreślić, że w winnicy powstała właśnie profesjonalna wędzarnia, w której gospodarz na bazie mięs od lokalnych hodowców przygotowywał będzie i serwował do win wędzone wędliny.

Wydarzenia

Od lat na winnicy w ostatnią sobotę października odbywa się Watra na Uroczysku, czyli ognisko z degustacją win z wszystkich roczników. Wtedy też ma miejsce premiera win czerwonych z poprzedniego rocznika.

Ponadto w sierpniu w ramach Dni Otwartych Winnic, Uroczysko zaprasza na degustacje oraz komentowane oprowadzanie po winnicy.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content