Winnica Uroczysko

Winnica Uroczysko to miejsce, gdzie tradycja spotyka nowoczesność, a miłość do winiarstwa przeplata się z pięknem polskiego krajobrazu. Winnica Uroczysko znajduje się w sercu Janowic na stoku południowym o lekko zachodniej ekspozycji na wysokości 285-308 m n.p.m. Takie położenie uprawy winorośli zapewnia jej dobre doświetlenie, a całemu obiektowi natomiast malowniczy widok na płynący poniżej Dunajec. Dzięki swojej przepięknej lokalizacji i bogatej ofercie enoturystycznej Winnica Uroczysko stanowi idealne miejsce dla każdego, kto pragnie połączyć relaks na łonie natury z miłością do wina.

Winnica Uroczysko została założona w 2011 roku przez Andrzeja Hausa, który we wcześniejszym okresie zajmował się uprawą truskawek. Jego pasja do win połączona z bogatą wiedzą zdobytą z książek, szkoleń winiarskich i doświadczeń czerpanych podczas podróży po znanych winnicach Europy zaowocowała decyzją o stworzeniu Winnicy Uroczysko. Jej powierzchnia wynosi obecnie 0,9 ha, na których uprawiane są różnorodne odmiany winorośli – zarówno hybrydy (Regent, Rondo, Hibernal, Cabernet Cortis oraz Jutrzenka), jak i vitis vinifery (Pinot Gris, Pinot Noir, Gewurztraminer, Zwigelt, Traminer oraz kilkanaście krzaków Viognier). Uroczysko wyróżnia się przede wszystkim “dawnym” sposobem prowadzenia uprawy, który polega na sadzeniu każdej winorośli przy osobnym paliku.

Winnica Uroczysko oferuje swoim gościom możliwość noclegu w drewnianym domu z pięknymi widokami na winnicę, Dunajec, okoliczne wzgórza oraz Tatry. W domku znajdują się dwa pokoje dwuosobowe z oddzielnymi łazienkami. Enoturyści decydujący się na dłuższy pobyt
w Uroczysku mogą wybrać opcję z jednym łóżkiem podwójnym lub z dwoma pojedynczymi. Do użytku gości udostępniane są ogólnodostępne pomieszczenia, takie jak: w pełni wyposażona kuchnia z lodówką, salon degustacyjny oraz zadaszony taras. Goście mogą również korzystać
z ogrodu z miejscem na grill, ognisko oraz nową wędzarnią, co sprawia, że pobyt w Uroczysku staje się prawdziwym doznaniem dla zmysłów
i idealną okazją do głębokiego zanurzenia się w winiarski świat.

Enoturyści odwiedzający Winnicę Uroczysko mają możliwość uczestniczenia w wyjątkowych degustacjach, które stanowią serce oferty winniczej. Degustacje prowadzone z wnikliwym komentarzem pozwalają gościom odkrywać bogatą paletę smaków lokalnych win, a także zapoznać się z historią winnicy i szczegółami dotyczącymi uprawianych odmian. Winnica Uroczysko organizuje również wyjątkowe wydarzenia, wśród których wyróżnia się Watra na Uroczysku – coroczne ognisko z degustacją win z wszystkich roczników które odbywa się w ostatnią sobotę października. Na terenie obiektu organizowane są też Dni Otwarte Winnic w sierpniu, kiedy to winnica zaprasza na dodatkowe degustacje i oprowadzania. Te wydarzenia, łącząc edukację winiarską z regionalnymi tradycjami i rozkoszowaniem się smakiem lokalnych win, tworzą niezapomniane doświadczenia przyciągające miłośników tego szlachetnego trunku z całego kraju.

Kontakt

Andrzej Haus
Janowice 328, gm. Pleśna
33-115 Janowice
Tel: 516 495 359
e-mail: winnicauroczysko@gmail.com

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2011. Pierwsze wina w sprzedaży w 2014 roku

Powierzchnia

0,9 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor, Zweigelt, Pinot Noir
Wina białe: Seyval Blanc, Jutrzenka, Pinot Gris, Gewurztraminer, Hibernal

Galeria

Nasze wina

MOKOSZ 2019 (Jutrzenka)

Białe wino wytrawne o złożonym smaku dojrzałych jabłek, brzoskwiń, owoców tropikalnych i cytrusów oraz bogatym kwiatowo-ziołowym aromatem z nutami jaśminu, dzikiego bzu oraz świeżo skoszonej górskiej łąki. Sprawdzi się znakomicie do ryb i drobiu, a także jako aperitif oraz orzeźwiający napój na letnie upały. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

CHORS 2019 (Hibernal)

Białe wino wytrawne o pełnym smaku dojrzałych jabłek, brzoskwini, żółtego melona i cytrusów oraz kwiatowymi aromatami jaśminu, konwalii i dzikiego bzu. Znakomite do ryb, drobiu, delikatnych serów kozich i owczego bundzu. Idealnie sprawdza się także jako towarzysz dłuższych spotkań w gronie przyjaciół. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

DADŹBÓG 2019 (Gewürztraminer)

Białe wino wytrawne o bogatym smaku dojrzałych gruszek i owoców tropikalnych, z aromatem gałki muszkatołowej, owocu liczi oraz nutą róży, kwiatu konwalii i lipowego miodu. Dzięki bogatemu aromatowi i pełnej budowie wino to sprawdzi się znakomicie w towarzystwie pikantnych dań kuchni azjatyckich, a także jako aperitif. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

BIAŁOBÓG 2019(Seyval Blanc/Jutrzenka)

Białe wino wytrawne o przyjemnym, świeżym i soczystym smaku dojrzałych jabłek, gruszek, owoców tropikalnych oraz cytrusów, z nutą kwiatów jaśminu i czarnego bzu. Znakomite do delikatnych ryb i owoców morza, doskonale sprawdzi się także jako aperitif oraz orzeźwiający napój na letnie upały. Podawać w temperaturze 8–11°C.

 

SWARÓG 2019 (Pinot Gris)

Wytrawne wino różowe o przyjemnie łagodnym smaku, pełne owocowych aromatów truskawek i dojrzałych gruszek oraz kwiatowych zapachów jaśminu i piwonii. Sprawdzi się do makaronów, pierogów i dań jarskich, a także bez żadnych dodatków do spotkań tarasie lub w ogrodzie w ciepłe letnie wieczory. Podawać w temperaturze 9–12°C.

 

WELES 2019 (Pinot Noir/Zweigelt)

Wytrawne wino o jasnoczerwonej barwie (typu „klaret”) i delikatnym owocowym smaku, odznacza się aromatem świeżych czereśni, truskawek i czerwonych porzeczek z przyjemną nutą ziołową. Doskonałe do pieczonego drobiu, ryb w śmietanowych sosach oraz miękkich serów pleśniowych w stylu camembert i brie. Podawać w temperaturze 14–16°C.

Noclegi

Noclegi są dostępne. Na winnicy jest świeżo wybudowany, duży dom z drewnianych bali. Na piętrze do dyspozycji gości są dwa pokoje dwuosobowe, bardzo duże, z dużymi łazienkami i z widokiem na winnicę, Dunajec, okoliczne wzgórza oraz Tatry. Na parterze króluje wielki salon degustacyjny otwarty na równie dużą, w pełni wyposażoną kuchnię. Z kuchni prowadzi wyjście na zadaszony taras z przepięknym widokiem, natomiast z salonu degustacyjnego wyjście prowadzi na obszerny ogród z drewnianym stołem i ławami, z miejscem na grill, ognisko i z nową wędzarnią. Cena noclegu 75 zł za osobę za dobę.

 

Oferta turystyczna

Obejmuje oprowadzanie po winnicy z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustację win z deskami lokalnych serów i wędlin. Oferta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż win, nie ma w sprzedaży innych produktów regionalnych. Stałe posiłki nie są dostępne.
Warto podkreślić, że w winnicy powstała właśnie profesjonalna wędzarnia, w której gospodarz na bazie mięs od lokalnych hodowców przygotowywał będzie i serwował do win wędzone wędliny.

Wydarzenia

Od lat na winnicy w ostatnią sobotę października odbywa się Watra na Uroczysku, czyli ognisko z degustacją win z wszystkich roczników. Wtedy też ma miejsce premiera win czerwonych z poprzedniego rocznika.

Ponadto w sierpniu w ramach Dni Otwartych Winnic, Uroczysko zaprasza na degustacje oraz komentowane oprowadzanie po winnicy.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content