Winnica Janowice

Winnica Janowice to obowiązkowy przystanek dla miłośników wina poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Położona na malowniczym południowo-zachodnim stoku w Janowicach koło Tarnowa winnica oferuje nie tylko degustacje wina, ale także bliski kontakt z naturą i winiarską tradycją. Każdy enoturysta otoczony zapierającymi dech w piersiach widokami na Lusławice i na przełom Dunajca w okolicach Zakliczyna odnajdzie tutaj swoje miejsce na ziemi, delektując się smakiem lokalnych win. Winnica Janowice nie bez powodu uchodzi za jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce.

Historia Winnicy Janowice sięga 2013 roku, kiedy to powstała jako rodzinne przedsięwzięcie Barbary i Wiesława Chlipałów wraz z dziećmi. Wszyscy członkowie rodziny z wielką pasją i stale poszerzaną wiedzą na temat winiarstwa zajmują się procesami związanymi z uprawą winorośli oraz produkcją win. Na ten moment powierzchnia Winnicy Janowice wynosi 1 ha, na którym panują doskonałe warunki dla upraw odmian winorośli klasycznej (vitis vinifera) oraz hybrydowych.

Od samego początku działalności Winnica Janowice skupia się na produkcji wysokiej jakości win wytwarzanych z zarówno białych (Chardonnay, Auxerrois, Siegerrebe, Solaris, Johanniter oraz Seyval Blanc), jak i czerwonych (Pinot Noir, Pinot Noir Precoce, Rondo oraz Regent) odmian winorośli. Właściciele winnicy uzyskują z nich zarówno czerwone oraz różowe, jak i białe wina, które są leżakowane w tankach ze stali nierdzewnej oraz beczkach dębowych, co przekłada się na unikalny smak i aromat każdej butelki. Pierwsze wina produkcji Winnicy Janowice trafiły do sprzedaży w 2016 roku, ciesząc podniebienia nawet najbardziej wymagających koneserów i entuzjastów wina.

Enoturyści odwiedzający Winnicę Janowice mogą skorzystać z opcji noclegu w urokliwym domku położonym na samym szczycie winnicy,
z którego rozpościera się niesamowicie piękny widok na Dolinę Dunajca. Domek oferuje komfortowe warunki dla maksymalnie 6 osób, które mają oddane do dyspozycji dwie oddzielne sypialnie, salon z aneksem kuchennym oraz łazienkę. Domek wyposażony jest w klimatyzację z funkcją chłodzenia i grzania, dzięki czemu stanowi świetne rozwiązanie na pobyt o każdej porze roku. Tuż obok drewnianego domku znajduje się altana dla gości z grillem, która stanowi idealne miejsce na relaks i odpoczynek od miejskiego zgiełku.
Oferta Winnicy Janowice obejmuje degustacje, w ramach których enoturyści mają okazję zwiedzić winnicę oraz skosztować szerokiej gamy lokalnych win. Degustacje dostępne są w różnych formatach – od prostych przekąsek po pełne wyżywienie zapewniane przez zewnę-trzny catering i z koncertem na żywo. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić tajniki produkcji win i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, a także poznać winnicę z bliska. Na terenie Winnicy Janowice organizowane są też różne warsztaty winiarskie, wydarzenia i imprezy, wśród których najbardziej znany jest festiwal muzyki klasycznej i jazzowej „Vitis Music Sfera Festival”. Odbywa się on każdego roku w sierpniu i połączony jest z degustacją win.

Winnica Janowice znajduje się w sąsiedztwie Winnicy Uroczysko oraz innych atrakcji turystycznych (jak m.in. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Pałac Stadnickich w Janowicach). Pobyt w tym miejscu stanowi zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich enoturystów pragnących odpocząć na łonie pięknej przyrody i przeżyć fantastyczną przygodę.

Kontakt

Wiesław Chlipała
Janowice 33-115, gm. Pleśna
tel. 604 413 265
e-mail: info@winnicajanowice.pl
www.winnicajanowice.pl
https://www.facebook.com/winnicajanowice

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

2013. Pierwsze wina w sprzedaży w 2015 r.

Powierzchnia

0,92 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Pinot Noir, Pinot Noir Precoce, Rondo, Regent
Wina białe: Chardonnay, Auxerrois, Siegerrebe, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc

Galeria

Noclegi

W winnicy przygotowany jest uroczy domek z pięknym widokiem na Dolinę Dunajca, maksymalnie dla 6 osób. Na piętrze są dwie oddzielne sypialnie, na parterze salon połączony z kuchnią, łazienka i toaleta.
Cena: 200 zł doba za domek dla 2 osób, każda pozostała osoba – 50 zł.

Oferta turystyczna

Zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup istnieje możliwość zwiedzania winnicy oraz degustowania win. Degustacje przewidziane są zarówno w wersji z drobnymi przekąskami, jak i pełnym wyżywieniem, które zapewnia zewnętrzny catering.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż win, nie ma w sprzedaży innych produktów regionalnych. Jedzenie nie jest dostępne, wyjąwszy wspomniany tu catering za wcześniejszym zamówieniem.

Wydarzenia

Wizytówką winnicy i jedną z najbardziej znanych imprez jest festiwal muzyki klasycznej i jazzowej „Vitis Music Sfera Festival” odbywający się od 4. lat zawsze w sierpniu. Festiwal połączony jest z degustacją win.
4. Vitis Music Sfera Festival odbędzie się między 6-15 sierpnia 2021 roku.

Poza tym organizowane są degustacje win dla grup, warsztaty winiarskie i sommelierskie oraz imprezy kulturalne m.in. pokazy filmów, koncerty muzyki, koncerty dla dzieci oraz inne eventy okolicznościowe, jak Noc Winnic.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content