Winnica Nowizny

Nazwa winnicy pochodzi od przysiółka, w którym mieszkają gospodarze i oznacza coś nowego, wcześniej niewykonanego – pierwszyznę. Winnica leży w Połomie Małym nieopodal Iwkowej. Położona jest na wzgórzu o nachyleniu 20% o południowo-zachodniej wystawie. Winorośle rosną na przepuszczalnej glebie z warstwą lesso-podobną nawianą sprzed pola lodowca. Po przeciwnej stronie winnicy są nasadzenia śliwkowych sadów i wzgórze, które chroni przed wiatrem i deszczem. Panuje tu specyficzny mikroklimat Pogórza, wyjątkowo przyjazny winorośli. W otoczeniu jest mnóstwo śliwkowych sadów, z których słynie okolica Iwkowej. To stąd pochodzą słynne susze: susorka iwkowska oraz suska sechlońska.

Kontakt

Urszula Kamińska
Połom Mały 60, gm. Iwkowa
tel. 607 578 156 / 14 684 48 14
email: winnicanowizny@op.pl
www.winnicanowizny.pl
facebook.com/winnicanowizny

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

Rok założenia: 2005. Pierwsze wina w sprzedaży w 2016 roku.

Powierzchnia

0,9 ha – planowane poszerzenie do 1,5 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Regent, Marechal Foch
Wina białe: Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Aurora, Bianca, Hibernal

Galeria

Oferta turystyczna

Obejmuje oprowadzanie po winnicy z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustację win z deskami lokalnych serów i wędlin. Oferta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Warte podkreślenia, iż degustacje odbywają się w starej, datowanej na 1891 rok piwnicy z kamienia.
Gospodarze zapraszają też zorganizowane grupy (od 10 osób) na komentowaną degustację potraw ze śliwek obejmującą smalec, naleśniki, koreczki z boczkiem i śliwką, pasztet i inne wędliny ze śliwkami z lokalnej masarni, kompot z suszu oraz pieczony chleb. Potrawy serwowane są w formie stołu szwedzkiego.

Cena wraz z degustacją wina i oprowadzeniem po winnicy 50-60 zł osoba.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż wina na butelki i kieliszki. Ponadto kupić można śliwki wędzone, suszone i powidła śliwkowe, a także miody od miejscowych pszczelarzy. W winnicy w sprzedaży są również zabawki szyte ręcznie przez lokalną artystkę oraz kamienie i minerały w postaci naturalnej i biżuterii.

Wyżywienie

Winnica prowadzi małą gastronomię. W ofercie są m.in. potrawy oparte na lokalnych produktach, własnoręcznie i na miejscu przygotowywane, np. pierogi ze śliwką wędzoną czy też owocowe ciasta, a także potrawy specjalnie dla dzieci.
Po wcześniejszym uzgodnieniu winnica oferuje tak gościom indywidualnym, jak i zorganizowanym grupom bogatą degustację potraw regionalnych (niezależnie od wina), m.in.: smalec z suszoną śliwką, naleśniki z powidłem śliwkowym, sezonowe pierogi, dania z grilla i ciasta. Dostępne są też sery z Laskowej: paprykowe, ziołowe, wędzone i białe oraz domowe pasztety i kiełbasy z danieli.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content