Winnica Nowizny

Winnica Nowizny, zlokalizowana w Połomie Małym niedaleko Iwkowej, jest wyjątkowym miejscem, które zainteresuje każdego enoturystę swoją unikalną historią, pięknym położeniem i licznymi atrakcjami. Powierzchnia całego gospodarstwa, na którym mieści się uprawa winorośli, zajmuje łącznie z lasem 5.20 ha. Gospodarstwo leży na urokliwym wzgórzu Pogórza Rożnowskiego, oferując malownicze widoki na Beskidy i okoliczne sady śliwkowe. Położenie winnicy na wzgórzu o nachyleniu 20% i południowo-zachodniej ekspozycji, panujący na tym obszarze specyficzny mikroklimat oraz znajdująca się tutaj gleba z warstwą lesso-podobną tworzą razem idealne warunki do uprawy winogron.

Założona w 2005 roku Winnica Nowizny wzięła swoją nazwę od okolicznego przysiółka “Nowizny”, która oznacza coś całkowicie nowego
i pierwszego. Winnica powstała bowiem w regionie słynącym z suszonych śliwek (mowa dokładniej o „susce sechlońskiej”), które w różnej formie są serwowane w małej gastronomii prowadzonej przez właścicieli Winnicy Nowizny bądź w ramach degustacji organizowanych na specjalne życzenie gości. Główną atrakcją gospodarstwa jest oczywiście winnica specjalizująca się przede wszystkim w wytwarzaniu win czerwonych wytrwanych oraz białych wytrawnych i półsłodkich. Do tego celu wykorzystywane są uprawiane na tym terenie odmiany winogron czerwonych, takich jak Regent i Marechal Foch, oraz białych: Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Aurora, Bianca oraz Hibernal. Ta różnorodność odmian pozwala na tworzenie win o bogatym bukiecie smaków i aromatów, które doskonale odzwierciedlają charakterystykę regionu.

Oferta enoturystyczna Winnicy Nowizny obejmuje oprowadzanie po obiekcie z omówieniem historii miejsca i uprawianych szczepów wraz
z możliwością obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej. Niezwykłym doświadczeniem proponowanym przez właścicieli winnicy jest degustacja win odbywająca się w starej piwnicy datowanej na 1891 rok, co dodaje uroku i historycznego wymiaru kosztowaniu tego szlachetnego trunku. Dodatkowo, Winnica Nowizny oferuje zakup wina na butelki i kieliszki oraz lokalnych produktów (między innymi takich jak: suszone i wędzone śliwki, powidła śliwkowe, miody od miejscowych pszczelarzy oraz rękodzieła), jak również po wcześniejszym uzgodnieniu z gospodarzami degustację potraw regionalnych ze śliwkami symbolizującymi region w roli głównej.

Na terenie swojego gospodarstwa właściciele Winnicy Nowizny prowadzą małą gastronomię opartą na lokalnych produktach (np. potrawy ze śliwek, pierogi i owocowe ciasta) oraz daniach dla dzieci. W Winnicy Nowizny odwiedzający mogą doświadczyć nie tylko wyjątkowych smaków win i lokalnych przysmaków, ale także cieszyć się licznymi atrakcjami, które zapewniają kompleksowe doświadczenie enoturystyczne. Obok degustacji win, winnica oferuje możliwość spaceru po malowniczym terenie, emocjonujące zjazdy linowe dostarczające niezapomnianych wrażeń dorosłym oraz skorzystanie z bezpiecznego parku linowego dla dzieci. Miłośnicy natury i dzikiej fauny będą zachwyceni hodowlą danieli dodającą winnicy dodatkowego uroku. Otoczenie winnicy sprzyja relaksowi i pozwala na głębsze zanurzenie się w piękno i spokój natury, co czyni z Winnicy Nowizny idealne miejsce zarówno dla pasjonatów wina, jak i miłośników przyrody.

Kontakt

Urszula Kamińska
Połom Mały 60, gm. Iwkowa
tel. 607 578 156 / 14 684 48 14
email: winnicanowizny@op.pl
www.winnicanowizny.pl
facebook.com/winnicanowizny

Godziny otwarcia

Piątek: 16.00 – 18.00
Sobota: 10.00 – 18.00

Rok założenia

Rok założenia: 2005. Pierwsze wina w sprzedaży w 2016 roku.

Powierzchnia

0,9 ha – planowane poszerzenie do 1,5 ha

Uprawiane odmiany:

Wina czerwone: Regent, Marechal Foch
Wina białe: Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Aurora, Bianca, Hibernal

Galeria

Oferta turystyczna

Obejmuje oprowadzanie po winnicy z omówieniem historii winnicy i uprawianych szczepów oraz komentowaną degustację win z deskami lokalnych serów i wędlin. Oferta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Cena: do indywidualnego ustalenia.

Warte podkreślenia, iż degustacje odbywają się w starej, datowanej na 1891 rok piwnicy z kamienia.
Gospodarze zapraszają też zorganizowane grupy (od 10 osób) na komentowaną degustację potraw ze śliwek obejmującą smalec, naleśniki, koreczki z boczkiem i śliwką, pasztet i inne wędliny ze śliwkami z lokalnej masarni, kompot z suszu oraz pieczony chleb. Potrawy serwowane są w formie stołu szwedzkiego.

Cena wraz z degustacją wina i oprowadzeniem po winnicy 50-60 zł osoba.

Na miejscu prowadzona jest sprzedaż wina na butelki i kieliszki. Ponadto kupić można śliwki wędzone, suszone i powidła śliwkowe, a także miody od miejscowych pszczelarzy. W winnicy w sprzedaży są również zabawki szyte ręcznie przez lokalną artystkę oraz kamienie i minerały w postaci naturalnej i biżuterii.

Wyżywienie

Winnica prowadzi małą gastronomię. W ofercie są m.in. potrawy oparte na lokalnych produktach, własnoręcznie i na miejscu przygotowywane, np. pierogi ze śliwką wędzoną czy też owocowe ciasta, a także potrawy specjalnie dla dzieci.
Po wcześniejszym uzgodnieniu winnica oferuje tak gościom indywidualnym, jak i zorganizowanym grupom bogatą degustację potraw regionalnych (niezależnie od wina), m.in.: smalec z suszoną śliwką, naleśniki z powidłem śliwkowym, sezonowe pierogi, dania z grilla i ciasta. Dostępne są też sery z Laskowej: paprykowe, ziołowe, wędzone i białe oraz domowe pasztety i kiełbasy z danieli.

Kalendarium wydarzeń

Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content