Winnica Piwnice Antoniego to wschodnio-południowe krańce Małopolski, tuż za przysłowiową miedzą rozciąga się już Podkarpacie. Winnica rozsiadał się pod Górą Kokocz, która poza zbawiennym wpływem ochronnym na nasadzenia dała nazwę jednemu z dwóch najbardziej znanych i docenianych białych win z tej winnicy: Perle Kokocza; drugie wino to nasz dzisiejszy bohater – Brzask. Ta z kolei nazwa to idealny przykład humoru i pełnego optymizmu podejścia do życia twórcy i właściciela winnicy (wraz z synem Damianem) Antoniego Marcinka. Otóż sugeruje ona (nazwa) i on (Antoni), by zamiast porannej kawy dzień, o brzasku, rozpocząć… kieliszkiem Brzasku! W sumie – czemu nie!

O brzasku albo w każdej innej porze dnia, dobrze Brzask schłodzić do 9-10 stopni, rozlać do kieliszków i delektować się nim w towarzystwie sera od Pędraków. Zdecydowanie wybierzcie ten świeży, najlepiej bez dodatków, podpuszczkowy ser o delikatnym, wyraźnie śmietankowym zapachu i subtelnym słodko-kwaskowatym smaku, który ze swoją kremową, miękką i elastyczną strukturą świetnie pasuje do wina.

Brzask jest winem wytrawnym, o wartościach 6 g cukru resztkowego i 7 g kwasowość. Ten odświeżający, rześki kupaż Seyval Blanc (45%), Johannitera (45%) i Solarisa (10%) ma kolor jasnej słomki, czysty, owocowy, intensywny zapach z aromatami brzoskwini, skórki z cytryny, słodkiego melona, kwitnącej pokrzywy i białego pieprzu. W ustach kwasowość średnia. Wino zostawia długi posmak czerwonego grejpfruta lekko doprawionego białym pieprzem z wyczuwalną limonką i zielonym jabłkiem.

Podczas winifikacji Marcinek stosuje krótkie, kilkugodzinne macerowanie w celu wydobycia bukietów kwiatowych. Potem następuje zimna fermentacja w stalowych kadziach, dość długa, bo trwająca około 3 tygodnie. Wino przez chwilę dojrzewa na osadzie, potem zostaje zlane i uspokojone, i dojrzewa z kolei do maja-czerwca w stalowych zbiornikach.

Warto podkreślić, że Winnica Piwnice Antoniego to poza uprawą winorośli i produkcją wina także pasieka i rzemieślnicza produkcja octów winnych. Oba te produkty dostępne są w winnicy. Antoni Marcinek intensywnie współpracuje z lokalnymi rolnikami (vide sery od Pędraków), stowarzyszeniami, lokalnymi grupami działania (np. dzieląc się swoją pszczelarską wiedzą), kołami gospodyń wiejskich, zespołami folklorystycznymi, które i których zaprasza na organizowane w winnicy, znane i lubiane imprezy, m.in. Miodobranie. Marcinek działa także aktywnie w projektach ENOTarnowskie. Podobnie aktywne jest małżeństwo Pędraków, którzy poza współpracą z Winnicą Piwnice Antoniego, współpracują lokalnie ze Stowarzyszeniem Zalasowianie.

Wracając na koniec na chwilkę do świeżego sera podpuszczkowego. Ten rodzaj sera oczywiście robiony jest poprzez dodanie do słodkiego mleka podpuszczki, zatem w trakcie tego procesu pojawia się serwatka, z której Pędrakowie robią ricottę. Pamiętajcie o tym, pytajcie gospodarzy, bo ser w stylu ricotty nie dość, że pyszny, to i samo zdrowie.

Skip to content