Winnica Dąbrówka to jeden z ambitniejszych projektów winiarskich nie tylko w ENOTarnowskie. Duża, bo obecnie trzy-, a już wkrótce czterohektarowa winnica, właśnie wzbogaciła się o imponującą winiarnię, w skład której wchodzi piwnica do produkcji i dojrzewania wina, sala degustacyjna oraz apartamenty. Ale to tylko jeden z przykładów rozwoju. Dąbrówka to także znane, cykliczne imprezy winiarskie, dobrze rozbudowana infrastruktura enoturystyczna oraz udział w licznych projektach realizowanych we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami (KGW, LGD, TOT, ENOTarnowskie, i wiele innych). No i przede wszystkim, to bardzo dobre wina.
Dzisiaj przyglądamy się Dobrawie. To wino białe, półwytrawne, 11% alkoholu, 14 g cukru resztkowego i 7 g kwasu. Zbudowane jest z dwóch szczepów: 85% Muscat Ottonel i 15% Solaris. Oba szczepy mocno aromatyczne, Solaris – wiadomo, niesie słodycz, zaś Muscat Ottonel to chyba najbardziej wytrawnych (odmianowo) z Muscsatów. On właśnie dominując w kupażu, dodaje świeżej, radosnej kwasowości. Z kolei Solaris buduje nieco ciało, no i wnosi tą charakterystyczną, brzoskwiniową słodycz. Najkrócej mówiąc – Dobrawa to wino bardzo dobrze zbalansowane.
Aby wydobyć jak najwięcej owocowych aromatów i świeżość, podczas winifikacji były: krótka, dwugodzinna maceracja i trzytygodniowa fermentacja w kontrolowanej, niskiej temperaturze 11 stopni.
My, odkorkowując butelkę Dobrawy, zadbajmy o jej 8-9 stopniową temperaturę, wtedy wino otworzy się najładniej i dostarczy nam pełnej satysfakcji., której dopełnieniem będą serki Bogoni, najlepiej kulki.
Bogoni to mleczarnia, która, mimo iż nieduża, a może właśnie dlatego, że nieduża – produkuje wyroby autorskie, niepowtarzalne, wypełniające nisze na rynku, a nade wszystko bardzo, ale to bardzo smaczne. Chyba najbardziej znanym, docenianym i sztandarowym wyrobem Bogoni są serki w kształcie zgrabnych, niedużych kulek. W serowych kulkach możecie wybierać: mleczne, czyli bez dodatków, z ziołami, z papryką albo wędzone. Do Dobrawy będą pasować wszystkie, więc możecie też kupić tzw. mix, w którym pomieszane są wszystkie gatunki. Kulki Bogoni są delikatne w smaku, o świeżym zapachu i elastycznej strukturze. Serki robione są włoską metodą, pasta filata, czyli, w największym skrócie mówiąc, są na pewnym etapie rozciągane i ugniatane, co nadaje im charakterystyczną „włóknistą” fakturę.
I jeszcze słowo o Bogoni. Otóż rozwój firmy opiera się na dwóch kluczowych czynnikach. Pierwszy to innowacyjne podejście do technologii, ciągłe szukanie nowych produktów oraz perfekcyjne wykorzystywanie serwatki, która w większości innych mleczarni stanowi problem do rozwiązania. Druga sprawa to współpraca z lokalnym rynkiem, z rolnikami, hodowcami krów. To od nich, z małych gospodarstw pozyskiwane jest świeże mleko. Tą świeżość łatwo wyczuć w smaku i zapachu serów, masła, i innych wyrobów Bogoni (mleko jest krótko i szybko transportowane i od razu przerabiane, pochodzi z terenów ekologicznie czystych). Dzięki takiej kooperacji poprawia się kondycja finansowa rolników, a konsumenci otrzymują wysokiej jakości wyroby. Warto o takich rzeczach pamiętać, gdy podejmujemy decyzję o zakupie.