Bazą do produkcji serów, jak wiadomo jest mleko. Zdecydowana większość serowarów przyznaje, że optymalne mleko dają krowy rasy jersey. Jest w nim dużo białka, mikroelementów, tłuszczu. I na takie właśnie krowy Jagłowie się zdecydowali. Obecnie mają trzy sztuki. Czy to dużo czy mało? Ile sera można zrobić z mleka pozyskanego od tych krówek? – Średnio mamy 15 do 20 litrów mleka dziennie, a z dziesięciu litrów można zrobić nieco ponad kilogram sera – wyjaśnia p. Barbara.

Nie minęło wiele czasu, a gospodarstwo Baba Jagły stało się szeroko rozpoznawalne. Jak do tego doszło? Po pierwsze, to efekt wysokiej jakości serów, bardzo smacznych, aromatycznych i dostępnych w różnych rodzajach, właściwe w całej możliwej palecie serów: od świeżych twarożków, przez podpuszczkowe krótko dojrzewające, dojrzewające półtwarde, długo dojrzewające twarde, aż do pleśniowych. W mniejszych ilościach w gospodarstwie robiona jest także ricotta.

Po drugie, rozpoznawalność Baby Jagły jest efektem aktywnej współpracy z lokalnymi rolnikami, kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami, winiarzami, sklepikarzami. Ta współpraca to uczestnictwo w targach, festynach, świętach lokalnych produktów. Uczestnictwo polegające na prezentacji i degustacji serów, ale także prowadzenie warsztatów, szkoleń i pokazów serowarniczych. Takie dobre praktyki, zdaniem Barbary Jagły, skutkują rozwojem własnego biznesu i pobudzają gospodarczo okolicznych producentów.

Wspomnieć warto, że raz na jakiś czas, niektóre sery Barbara Jagła robi z mleka owczego. Tuż obok, ale już po drugiej stornie Wisły, jest gospodarstwo, w którym hodowane są owce, stamtąd pochodzi mleko. Z niego powstają niektóre wersje pleśniowego Kazika oraz świeże i dojrzewające wersje Lomika. Czy ser pochodzi z mleka owczego czy krowiego łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Otóż sery owcze są wyraźnie bielsze od krowich, mimo, iż mają więcej tłuszczu i teoretycznie powinny być w bardziej kremowo żółtych kolorach.

Sery Baby Jagły świetnie sprawdzają się z winami z winnic ENOTarnowskie, co można łatwo sprawdzić podczas różnych imprez winiarskich, w których, jak to już zostało powiedziane, Baba Jagła uczestniczy. W 2021 roku podczas Wianków na Winnicy w Winnicy Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej p. Barbara serwowała swoje sery, a także robiła na bieżąco „świeżaka”, świeży ser, dając pokaz rzemiosła. Jej ser był także jednym z elementów prowadzonego podczas Wianków food & wine pairing. Tam jej dwa sery: Krowiarek i Bolcio zostały podane z winem Katarzyna. I były to bardzo udane połączenia.

 

Skip to content