Jesteśmy Wam winni wyjaśnienie, czym właściwie jest ENOTarnowskie (bo już wiecie, dlaczego jest, że być po prostu musiało, historycznie nie szło inaczej!). Otóż, ENOTarnowskie to styl życia, sposób spędzania wolnego czasu w klimacie slow, bez pośpiechu, lokalnie i eko.

Winnica-Dabrowka-wydarzenia

Wianki na Winnicy Dąbrówka, radość życia w czystej postaci

Możemy też powiedzieć: aktywny odpoczynek ze smakiem, w otoczeniu winnic, nad kieliszkiem lokalnego wina, przy desce lokalnych smakołyków, w towarzystwie tutejszych winiarzy. Tak to widzimy i do takiego ENOTarnowskie Was zapraszamy. ENOTarnowskie geograficznie obejmuje Przedgórze Karpackie, czyli styk Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego. Majestatyczna Wisła na północy, Raba i Uszwica na zachodzie, Wisłoka na wschodzie, a centralnie Dunajec i Biała. Te rzeki, ich doliny i zalesione wzgórza tworzą idealny klimat dla winorośli. Dlatego zrozumiałe, że właśnie w Małopolsce, a szczególnie na terenie ENOTarnowskie, tyle powstaje winnic. Tyle – to znaczy najwięcej w Polsce! Zarówno tych już zarejestrowanych w krajowych spisach, jak i tych na to czekających. Dynamika doprawdy dynamiczna!

Winnica-Dabrowka-

Takie oto widoki czekają na Was w ENOTarnowskie. W tle Dolina Dunajca, pasma Beskidów, a w bonusie – Tatry

Dodajmy dla porządku, że administracyjnie mówimy o powiatach: brzeskim, dąbrowsko-tarnowskim i tarnowskim. Centrum ENOTarnowskie jest Tarnów, miasto pełne wciąż nieodkrytych, pięknych i fascynujących historii. Miasto od zawsze wielokulturowe, gdzie mieszały się wpływy polskie, żydowskie, węgierskie, czeskie, słowackie, ukraińskie, niemieckie, a nawet… szkockie! Perła Renesansu i Polski Biegun Ciepła. Tak, to właśnie Tarnów. Ta od zawsze pulsująca tu podskórnie wielokulturowość doskonale widoczna jest i dzisiaj, zarówno w tkance historycznej, tej materialnej, jak i w ludziach, którzy, jak nigdzie indziej mają w sobie ciepło i tolerancję. No, i umiłowanie dobrej kuchni, i dobrego wina. Tarnowianie to gościnni ludzie ze smakiem. ENOTarnowskie możemy też określić, jako spójny region oferujący przemyślany sposób na spędzenie wolnego czasu. Możecie zaglądać na jeden dzień, możecie na weekend , tydzień czy dłuższe wakacje. Możecie leniuchować w winnicy, możecie pedałować po szosach z widokami, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej (o trasach ENO VELO szerzej napiszemy już wkrótce). Możecie i jedno, i drugie. Jedyne, co Was może ograniczyć to wyobraźnia (albo kondycja 😉 ).

Winnica-Piwnice-Antoniego-wydarzenia

ENOTarnowskie to wino, lokalne produkty, ludzie, ale także przyjazna i eko infrastruktura

Jakbyście nie wypoczywali, koniecznie poznajcie winnice rozlokowane na Małopolskim Szlaku Winnym, wpadnijcie na samodzielną degustację lub jedną z wielkich imprez, jak Winobranie, Wianki na Winnicy czy Kolacja na Winnicy. Poznajcie winnice, wina, winiarzy i produkty lokalne z małych ekologicznych gospodarstw: sery, miody, wędliny, chleb, warzywa i owoce. Zanurzcie się w starych, czereśniowych sadach. Skosztujcie do wina potraw przygotowanych przez tutejsze gospodynie na bazie lokalnych produktów i w tradycyjny sposób. A już wkrótce zaproponujemy Wam cały szereg konkretnych propozycji – pakiety do wyboru, a także umożliwimy Wam samodzielne zaplanowanie pobytu od A do Z.

Winnica Rodziny Steców

Piwniczka w Winnicy Rodziny Steców, no i winiarska rodzinka w komplecie

Skip to content