Winnica Dąbrówka Robert Beściak jest jedną z najbardziej znanych winnic w regionie ENOTarnowskie. Wymyślił ją, założył i prężnie rozwija Robert Beściak, winiarz, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

 

Winnica powstała w 2010 r., znajduje się w Dąbrówce Szczepanowskiej, ma 3 ha powierzchni, a kolejny hektar jest właśnie obsadzany. Rosną tu odmiany na wina czerwone i różowe: Rondo, Regent, Monarch, Cabernet Cantor, Cabernet Cortis, Leon Millot, Pinot Noir oraz na wina białe: Hibernal, Johanniter, Jutrzenka, Solaris, Seyval Blanc, Muscat Otonel, Muscaris, Pinot Blanc, Gewurztraminer.

Znakiem firmowym winnicy są degustacje oraz imprezy, ze znanym już na całą Polskę wydarzeniem „Wianki na Winnicy”.

Warty podkreślenia jest fakt wprowadzania przez Beściaka nowych technik winifikacji i produkcji win naturalnie musujących w stylu pet-nat. Pierwsze butelki dostępne będę jeszcze w tym roku.

Z kolei ekologicznym aspektem na winnicy jest maksymalne wykorzystanie winogron nie tylko do produkcji win, ale także dżemów, a winogronowych pestek do eko-poduszeczek.

Ale poszerzanie powierzchni upraw i propagowanie kultury wina to nie jedyny element rozwoju winnicy. Otóż już prawie gotowy jest budynek winiarski z dużą piwnicą do produkcji i leżakowania wina, wielką, przeszkloną, z fantastycznym widokiem salą degustacyjną oraz dwoma sześcioosobowymi, komfortowymi apartamentami złożonymi z dwóch sypialni, salonu z aneksem kuchennym i łazienką każdy.

Jak widać Beściak harmonijnie rozwija winnicę, dywersyfikując ofertę i opierając się na współpracy z lokalnymi dostawcami produktów i usług oraz regionalnymi stowarzyszeniami. Degustacje prowadzi z sommelierem z Tarnowa, do wina serwowane są produkty od lokalnych producentów. Sery Bogoni z Bogoniowic, wędliny od Kocika z Janowic, przetwory z buraczka z ekologicznego gospodarstwa Jana Czaji, przetwory owocowe od Barbary Zych i Barbary Kłósek, przekąski i ciepłe dania z KGW Pełna Chata ze Szczepanowic, itd., itp.

Imprezy winiarskie u Beściaka są także okazją do prezentacji produktów okolicznych producentów, np. żywych octów z Octovni.

Konkretne efekty przynosi współpraca z LGD Dunajec-Biała skutkująca pisaniem wspólnych projektów i pozyskiwaniem środków chociażby na rozwój infrastruktury na winnicy. Beściak intensywnie współpracuje też z Tarnowską Organizacją Turystyczną przy rozwoju turystyki, a szczególnie enoturystyki w ENOTarnowskie: powstają mapki, foldery, wspólne akcje promocyjne.

Ta współpraca jest kluczowa dla rozwoju winnicy, ale także dla wspomnianych wyżej partnerów i stanowi świetny przykład, jak można budować nową, atrakcyjną jakość w oparciu o idee lokalności. Tego właśnie szukają enoturyści!

Winnica Dąbrówka ma także rozbudowaną ofertę związaną z aktywną enoturystyką. Oprócz budowanej właśnie winiarni na terenie winnicy znajduje się nieduży, drewniany domek na wynajem dla 3-4 osób, obok biegną oznakowane trasy rowerowe EnoVelo, a rowerzyści mogę bezpiecznie zaparkować rowery na specjalnych stojakach i odpocząć na widokowych ławeczkach. Jest tu duża mapa całego regionu ENOTarnowskie, z zaznaczonymi winnicami, atrakcjami turystycznymi, trasami rowerowymi i pieszymi, a obok duży parking dla kamperów.

Taka kompleksowa oferta pozwala na dynamiczny rozwój winnicy oparty o sprzedaż wina i produktów z winogron, degustacje, wynajem winnicy na okolicznościowe imprezy oraz enoturystykę i jest przykładem dobrych praktyk dla pozostałych winnic.

– Kluczem do rozwoju jest obserwacja rynku enoturystycznego i wprowadzanie oczekiwanych, nowych produktów oraz ciągłe uatrakcyjnianie oferty. A to wszystko ma szansę realizacji tylko przy współpracy w ramach ENOTarnowskie z pozostałymi winiarzami, rolnikami, hodowcami, rzemieślnikami, stowarzyszeniami – mówi Beściak. – Ot, przykładowo, właśnie pracujemy wspólnie nad wioską winiarską, jaka powstanie w ramach klastera zrzeszającego winiarzy ze Szczepanowic, Dąbrówki Szczepanowskiej i Janowic oraz instytucje i stowarzyszenia.

Dodajmy na koniec, że Dąbrówka Szczepanowska to zaciszna wioska na styku Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio-Karpackiego. Południowy stok winnicy łagodnie schodzi w kierunku Dunajca. Wokół zalesione wzgórza, cisza, spokój i sielskie widoki. Tutejsze wina, medalowe, soczyste, z atrakcyjnym owocem, świetnie pasują do lokalnych produktów. Ale o parowaniu win Beściaka z lokalnymi smakołykami opowiemy wkrótce w kolejnych wpisach…

Skip to content