Winnica Janowice Wiesław Chlipała ma niecały hektar powierzchni, ale nasadzenia na stromo nachylonym stoku potęgują wrażenie wielkości. Zresztą ważna jest jakość, nie ilość czy wielkość. A w przypadku Wiesława Chlipały, winiarza i twórcy tej winnicy, jakość widoczna jest w każdym działaniu. Od wyjątkowo starannie poprowadzonych winorośli, przez dobór szczepów, wśród których nie brak vitis vinifer, winifikację prowadzoną tak, by zachować jak najbardziej naturalny, odmianowy charakter winogron, po liczne degustacje oraz znaną w Polsce imprezę Vitis Music Sfera Festival łączącą kulturę wina z muzyką klasyczną i jazzową!

Chlipała buduje markę winnicy w oparciu o idee lokalności, czyli współpracę z najbliższym otoczeniem: ludźmi i ich ofertą. Gdy do wina wybierane są sery, to z małych, okolicznych serowarni; gdy ryby, to z hodowli i wędzarni w Kończyskach, gdy wędliny to z Janowic albo Filipowic. Do muzykowania Chlipała wraz z córkami (winnica ma charakter rodzinny) zapraszają czołowych polskich muzyków, szczególnie mając na uwadze rodzime talenty.

Dodajmy do tego, że na terenie winnicy znajduje się nieduży, drewniany domek dla gości z dwoma sypialniami na piętrze oraz salonem z kuchnią i łazienką na parterze. Domek stoi na szczycie winnicy, więc widok na łąki, pastwiska, zalesione wzgórza, Dunajec i posadowione poniżej nasadzenia jest niesamowity.

Oprócz imprez stricto winiarskich, czyli zwiedzania winnicy, degustacji, degustacji komentowanych z sommelierem, warsztatów winiarskich, majówek oraz wspomnianego festiwalu muzycznego, w Winnicy Janowice odbywają się pokazy filmów, koncerty dla dzieci, uroczyste kolacje i imprezy okolicznościowe, jak np. Noc Winnic. Cześć z nich odbywa się w dużej, zadaszonej altanie stojącej obok domku dla gości.

Te wszystkie wydarzenia i przemyślana infrastruktura w oczywisty sposób budują atrakcyjną propozycję, z której enoturyści licznie i chętnie korzystają.

Wracając do winnicy – jak sama nazwa wskazuje zlokalizowana jest w Janowicach, dużej wiosce w gminie Pleśna, niedaleko Zakliczyna. Powstała w 2013 roku. Na wysokości 220-250 m n.p.m. rosną zarówno hybrydy, jak i vitis vinifery. Białe wina wytwarzane są z Chardonnay, Auxerrois, Siegerrebe, Solaris,  Johanniter, Seyval Blanc; czerwone z: Pinot Noir, Pinot Noir Precoce, Rondo i Regenta.

Terroir kreśli południowo-zachodni, stromy stok biegnący ku płynącemu nieopodal Dunajcowi, który na tym etapie z rzeki górskiej przechodzi powoli w nizinną, dostojniejszą i większą. Rzeka stabilizuje winnicę termicznie i chroni przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Od północy tę samą funkcję pełni zalesione wzgórze, a otwartość na linii wschód-zachód pozwala wiatrom na skuteczne wietrzenie krzewów. Gleba jest średniociężka, ilasta, daje winom rześkość i energię.

Chlipała wraz z okolicznymi winiarzami współorganizuje też imprezę, która może stać się cykliczną, mianowicie „Bieg w Janowicach przy Małopolskich Winnicach”. To połączenie zdrowej aktywności, czyli biegów i nordic walking z degustacją lokalnych przysmaków i wypoczynkiem pośród winnic i janowickich pejzaży.

Ciężka, konsekwentna praca na winnicy, dbałość o winorośle, ale także nieustanne poszukiwanie i kreowanie nowych ofert czy to z obszaru enoturystyki, czy organizacji imprez są – zdaniem Chlipały – motorem napędowym rozwoju winnicy. Podobnie, jak uczestnictwo w targach, konkursach i festiwalach wina. Winnica Janowice m.in. pojawia się w Tuchowie na Tuchovinifest czy Kiermaszu Win Regionalnych w Krakowie. Konkretne efekty daje także współpraca Winnicy Janowice z lokalnymi organizacjami, m.in. Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, LGD Dunajec-Biała czy KGW Pełna Chata, realizowana w ramach ENOTarnowskie.

 

Skip to content