Stecowie rozwijają winnicę stopniowo powiększając powierzchnię nasadzeń, ale także rozbudowując infrastrukturę enoturystyczną – w najbliższych planach mają budowę przetwórni z przestrzeniami degustacyjnymi oraz trzema komfortowymi apartamentami dla gości.

Kolejną nogą winnicy jest prowadzana przez Steców szkółka winorośli z sadzonkami przeznaczonymi tak na własne potrzeby, jak i na sprzedaż. Ponadto Rafał Stec chętnie doradza poczatkującym winiarzom w założeniu i prowadzeniu winnicy, począwszy od wyboru lokalizacji, szczepów, przez prowadzenie nasadzeń i wreszcie winifikację.

Filozofia Steców przejawia się w intensywnej współpraca z lokalnymi rolnikami przy pozyskiwaniu od nich produktów do komentowanych degustacji, które odbywają się na winnicy: sery, pieczywo, wędliny, przetwory – to wszystko pochodzi od małych lokalnych producentów, często przygotowywane jest przez panie z kół gospodyń wiejskich.

Ważna rolę w rozwoju Winnicy Rodziny Steców, ale także innych winiarzy z ENOTarnowskie oraz okolicznych rolników i producentów, odgrywa aktywna współpraca przy organizacji odbywającego się od 2016 roku Międzynarodowego Festiwalu Wina w Tuchowie Tuchovinifest. Tutaj splatają się działania winiarzy, LGD Dunajec-Biała, Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, gminy Tuchów, kół i stowarzyszeń lokalnych.

Swoje wina podczas Tuchovinifest wystawiają nie tylko winiarze z ENOTarnowskie, ale także z pozostałych regionów Małopolski, z Podkarpacia, Sandomierszczyzny, Lubelszczyzny, Śląska, innych regionów winiarskich Polski, a także z zagranicy, m.in. Moraw, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier. Z kolei na stoiskach na tuchowskim rynku, gdzie Tuchovinifest się odbywa, swoje produkty kulinarne, jako element degustacji, prezentują drobni, lokalni wytwórcy i KGW.

Przy okazji Tuchovinifest co roku w Winnicy Rodziny Steców odbywają się spotkania przy ognisku i winie, gdzie winiarze, dziennikarze, wielbicieli wina, lokalni producenci wymieniają się doświadczeniami, budują relacje, często procentujące konkretnymi przedsięwzięciami.

Zdaniem Michała Steca, rozwój winnicy zasadza się na takiej właśnie harmonijnej współpracy winiarzy, producentów lokalnych oraz organizacji, stowarzyszeń i instytucji, tak buduje się oparta na dobrych praktykach współpraca klastrowa.

W każdym z tych przypadków chodzi o wspólną promocję, uczestnictwo w targach i innych imprezach winiarskich, o budowanie wspólnej marki, o wymianę doświadczeń, wreszcie realizację dużych projektów, np. EnoVelo i pozyskiwanie na nie środków.

Skip to content