Winnica Zadora jest pierwszą w winiarskim regionie ENOTarnowskie prowadzoną przez winiarzy w drugim pokoleniu! Zaznaczmy, że Zadorę w 2007 roku założyło profesorostwo krakowskiej AGH – Zofia i Stanisław Michałowscy, których, nawiasem mówiąc, korzeni szukać można w tych okolicach. To była jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza winnica na tych terenach. Dzisiaj stery Zadory trzymają Małgorzata i Sewer Michałowscy kontynuując winiarskie dzieło swoich rodziców.

Gdy tylko, przed kilkunastoma laty, w sprzedaży pojawiły się wina z Zadory, niemalże od razu zyskały wysoką renomę. Czuć było dobrą rękę i winiarskie wyczucie p. Zofii, która fachu enolożki uczyła się m.in. w Austrii i na kursach w Polsce. Swoje umiejętności przekazała Małgorzacie i Sewerowi.

Poza tym siedlisko ma stare i dobre tradycje winiarskie – to właśnie tutaj na przełomie XIX i XX stulecia była winnica rodziny Chrząstowskich herbu Zadora i to herb dał nazwę winnicy. Chrząstowscy byli właścicielami Szczepanowic, bo winnica zlokalizowana jest w tej wiosce właśnie, jeszcze na początku XX wieku.

Już w 2013 r. Zadora stała się częścią Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska, co oznacza realizowanie dobrych praktyk, łączenie wina z regionalnymi potrawami i lokalnymi produktami.

Tych pyszności przygotowanych w oparciu o własne produkty i wg rodzinnych receptur przez panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich zakosztować można podczas Kolacji na Winnicy Zadora, która to impreza ma swoich wiernych admiratorów i wciąż ściąga nowych. No i oczywiście podczas degustacji, na które bez problemu można się umówić – Winnica Zadora otwarta jest na enoturystów.

Terroir Zadory to dość łagodny, południowy, otoczony owocowymi sadami stok. Winorośl rośnie tu na wysokości 280 m n.p.m. Winnicę od północy chroni wał górującym nad stokiem. Kluczowa dla bardzo wysokiej jakości i energii win jest tutejsza gleba pylasto-gliniasto-kamienista. I o ten kamień właśnie chodzi! To czerwony piaskowiec opatowiecki z wtrąceniami tlenków żelaza i miedzi, bardzo bogaty. Warto zauważyć, że siedlisko jest najbardziej na zachód wysuniętym krańcem Kotliny Sandomierskiej.

Na niemal 3 hektarach rosną grona na wina czerwone i różowe: Pinot Noir, Dornfelder, Cabernet Cortis, Leon Millot, Marechal Foch, Rondo i Regent oraz na wina białe: Chardonnay, Solaris, Bianca, Johanniter, Seyval Blanc, Merzling, Ortega, Helios, Orion, Hibernal i Phoenix.

Z winogron powstają wyborne wina odmianowe oraz autorskie kupaże, których skosztować można podczas degustacji na miejscu, a także kupić i zabrać ze sobą butelki. Te butelki – a dokładnie: etykiety – to świetny przykład przemyślanego designu. Na białych tłach królują zwierzaki, dla których winnica jest naturalnym domem: pszczoły, zające, bażanty, jeże, jaszczurki, motyle. Etykiety to trafiony projekt graficzki z Tarnowa.

Zadora oprócz uczestnictwa w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska intensywnie współpracuje z lokalnymi winiarzami przy wspólnej organizacji imprez typu „majówki”, wystawia się na targach, kiermaszach i festiwalach win, m.in. w Tuchowie i Pleśnej. Przy rozbudowie infrastruktury i pozyskiwaniu środków na promocję współdziała z Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, LGD Dunajec-Biała i Tarnowską Organizacją Turystyczną. Osobnym tematem jest bazowanie na produktach od lokalnych rolników i hodowców przy komponowaniu menu degustacyjnego. – W tym zakresie wspólnie działamy z CPL w Rzuchowej oraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Pełna Chata ze Szczepanowic. My korzystamy z ich zasobów i kompetencji, a panie mają okazję zaprezentować swoje produkty, rozwinąć, się, zarobić… To wszystko skutkuje harmonijnym, wspólnym rozwojem i w tym upatruję szansy dla nas winiarzy, dla tutejszych rolników, producentów, dla regionu – mówi Małgorzata Michałowska.

Gdy będziecie się tu wybierać, zamówcie u Michałowskich deskę lokalnych serów, wypieków i wędlin, i koniecznie owocowych konfitur robionych przez p. Małgorzatę z owoców rosnących wokół winnicy. Zasiadając z tymi lokalnymi smakołykami nad kieliszkiem wina, pod przepiękną, zacienioną altanką, poczujecie jak endorfiny budzą się do życia i wypełniają radością Wasze dusze…

Skip to content